Хроники Александрии

Власне вугілля вже не потрібне?

, 18.05.2015

В Україні 11 років не було масштабних страйків вугільників. Аж до кінця квітня поточного року, коли столичне повітря знову, як колись, здригнулось від гуркоту шахтарських касок і криків «Ганьба!»

Вдатися до давніх заходів гірників змусило те, що вітчизняна вугільна галузь виявилась останнім часом під загрозою повного знищення. Про це заявив ЗМІ голова Незалежних профспілок гірників України (НПГУ) Михайло Волинець. За його словами, причину цього профспілки вбачають у непрофесіоналізмі й безвідповідальності профільного міністерства, яке демонструє відсутність бажання слухати шахтарів і вникати у їхні проблеми.

А голова Профспілки працівників вугільної промисловості України (ППВП) Віктор Турманов також відзначив, що керівництво Міненерго демонструє свою нездатність справитися з критичною соціально-економічною ситуацією в галузі, програма розвитку вуглепрому базується на явно нереальних показниках, а справжнього стану справ у відомстві не знають, працюючи в «пожежному» режимі. На думку В. Турманова, з подачі профільного міністерства урядом приймалися помилкові рішення, які підривають енергетичну безпеку країни.

Михайло Волинець вважає, зазначають інформаційні джерела, що міністр енергетики і вугільної промисловості Володимир Демчишин навмисне перешкоджає підвищенню ціни на вугілля вітчизняного видобутку до ринкового рівня. Це робиться для того, щоб керована ним посередницька компанія ДП «Вугілля України» і надалі залишалася на перерозподілі фінансових потоків у галузі. «Ось чому йде реалізація вугілля за ціною від 840 до 1100 грн. за тонну», заявив нещодавно Волинець в ефірі ТРК «Україна». Він також нагадав, що раніше ДТЕК пропонувала напряму, без посередників купувати вугілля у волинських і червоноградських шахтарів за ціною 1500 грн. за тонну, але міністерство категорично виступило проти. «Таким чином гірники, які позбавлені дотацій, вимушені продавати вугілля за заниженими цінами, теплові електростанції не здатні розрахуватися з шахтарями за отримане вугілля, оскільки у них також занижений тариф, а шахтарі не можуть заплатити енергетикам за використану електроенергію. Коло замкнулося на профільному міністрі Дамчишині», — каже М. Волинець.

Але профспілки звинувачують міністра енергетики і вугільної промисловості не лише в некомпетентності, а й у навмисній дискримінації вітчизняної теплової енергії через лобіювання постачання електроенергії та вугілля з-за кордону і головним чином — з Росії за значно вищими, ніж українські енергоносії, цінами.

У зв'язку з цим у Києві 21 квітня напередодні страйку відбувся з'їзд шахтарів за участю восьмисот делегатів. Один з них — представник ЦК Профспілок працівників вугільної промисловості Олександрійського регіону Михайло Орел підтвердив, що на з'їзді порушувалися всі вище означені питання, у тому числі — і про відставку міністра В. Демчишина, як того вимагали делегати від трудових колективів.

«Представники обох профспілок на з'їзді прийняли відповідну резолюцію і направили її в адміністрацію Президента та до Кабінету Міністрів», — це все, що наразі повідомив редакції «ОТ» М. Ф. Орел.

О. Осауленко

Комментарии:

Добавить комментарий: