Хроники Александрии

Податок на нерухомість — за новими правилами

, 17.02.2014

Читав, що з 1 січня в Україні набула чинності законодавча норма Податкового кодексу про обов'язкове оподаткування нерухомого майна. Хотілося б прочитати детальне роз'яснення податківців з цього приводу. У нас із дружиною є дві квартири. Одна з них належить дружині (була подарована їй ще до шлюбу), іншу ми придбали разом. Яким чином ми тепер повинні сплачувати податок на нерухомість?
В. Бондаренко

«Все залежить від сумарної житлової площі двох квартир, які є у власності читача, — пояснила Альона Тітекіна, начальник Олександрійської ОДПІ ГУ Міндоходів у Кіровоградській області. У разі, якщо квартир чи будинків декілька, податок на нерухомість відтепер сплачується не по кожному з них, як це було раніше, а сукупно, тобто квадратні метри сумуються. Зверніть увагу: для нарахування податку на нерухомість береться виключно житлова площа.

До слова, податок на нерухомість не є новим, згадка про нього у Податковому кодексі з'явилася ще у минулому, 2013 році, але вперше він буде сплачуватися у 2014 році — за минулий рік. Раніше платником податку на нерухомість був чи не кожен третій громадянин. Якщо людина мала у власності більше одного об'єкта нерухомості (наприклад, квартиру і отримані у спадщину будинок або частку іншої приватизованої квартири), то за власним вибором людина пільгувала один об'єкт нерухомості, а за Інші обов'язково платила податок на нерухомість.

Тепер житлова площа всіх об'єктів, які є у власності громадянина, сумується, і якщо загальна сумарна житлова площа перевищує встановлені розміри, людина сплачує податок на нерухомість лише за надлишок площі. Не сплачують податку власники квартир, якщо їхня загальна сумарна площа не перевищує 120 кв. м. Наприклад, дві квартири — 60 і 30 кв. м. У сумі — 90 кв. м житлової площі. У такому разі податок на нерухомість не сплачується. Для власників декількох будинків неоподатковувана площа визначена у розмірі 250 кв. м. Якщо у власності є і квартира, і будинок, неоподатковувана житлова площа складає 370 кв. м.

Приміром, сумарна площа двох квартир становить 150 кв. м. 150–120 (неоподатковувана норма) = 30 кв. м. — це надлишок, за який стягується податок на нерухомість.

Податок на нерухомість — місцевий, тобто, кошти від його сплати надходять до бюджетів місцевих територіальних громад, тому ставки встановлювалися окремими рішеннями сесій місцевої, селищних та сільських рад. У нас, в Олександрії, затверджені наступні ставки: 1% від розміру мінімальної зарплати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового, у даному випадку — 2013) року, — для квартир, житлова площа яких не перевищує 240 кв. м. та будинків, житлова площа яких не перевищує 500 кв. м. Тобто за 1 кв. м — 11,47 грн. і 2,7% — для квартир і житлових будинків, житлова площа яких перевищує 240 та 500 кв. м. відповідно. Тобто за 1 кв. м — 30,97 грн. Але у нашому місті таких немає.

Пільга зі сплати цього податку не розповсюджується на об'єкти нерухомості, які здаються в оренду або використовуються для підприємницької діяльності. І ще одна пільга, яка поки що не діє. Платниками цього податку є юридичні організації, до яких належать і релігійні громади. Релігійні громади можуть користуватися пільгами і не сплачувати такого податку, але тільки після прийняття відповідного рішення міською радою. Якщо квартири виведені з житлового фонду — у ОДПІ до їхніх власників питань немає. Але в Олександрії діють 11 юридичних осіб, які є платниками податку на нерухомість — у них на балансі є житлова нерухомість (службові квартири або квартири для відряджених, офіси, розташовані у приміщеннях, які не виведені з житлового фонду). Громадяни — власники житла до 1 липня 2014 року отримають податкове повідомлення за місцем їх податкової адреси (місцем реєстрації) (раніше — за місцем знаходження об'єкту), де буде зазначена сума податку і банківські реквізити. Юридичні особи, які мають відомче житло, самостійно обчислюватимуть суму податку станом на 1 січня звітного року і до 20 лютого подають декларацію податковій за місцезнаходженням об'єкта.

А громадяни, які вже сплатили податок минулого року за старими нормами, можуть повернути сплачені кошти. Для цього їм потрібно звернутися із заявою до Олександрійської ОДПІ», — завершила роз'яснення Альона Віталіївна.

Олена Карпачова

Комментарии:

Добавить комментарий: