Хроники Александрии

Рятувальників перейменувати і… звільнити

, 3.07.2013

Олександрійський воєнізований гірничорятувальний загін, схоже, чекає незавидна доля: якщо висловлюватись канцелярським штилем — „реорганізація шляхом ліквідації”.

А все розпочалося з такого собі наказу голови Державної служби України з надзвичайних ситуацій №216 від 13 травня 2013 року „Про перейменування воєнізованих гірничорятувальних (аварійно-рятувальних) загонів МНС України та затвердження статутів”„. У ньому йшлося про зміну назв згаданих підрозділів (Олександрійський воєнізований гірничорятувальний загін МНС у їх числі). Втім, навіть назви підрозділів, як такі, не зазнали змін, а лише їх підпорядкування: згідно з наказом №216 — „Олександрійський гірничорятувальний загін ДСУ НС”.

Та не встигли бійці-рятувальники подивуватись доцільності таких змін, як всього через два дні (15 травня) виходить інший наказ цієї ж Державної служби НС: ліквідувати загін як юридичну особу шляхом приєднання його до Криворізького воєнізованого гірничорятувального загону ДСУ НС.

На перший погляд, все ніби виправдано: за останнє Десятиліття в Олександрійському районі зокрема і на Кіровоградщині взагалі гірничодобувна галузь зазнала зовсім не радісних змін, отож і потреба у вузькопрофільних рятувальниках начебто значно зменшилась. А якщо врахувати, що такі підрозділи фінансуються з державного бюджету, то висновок тим більше напрошується відповідний. Та насправді не все так просто.

По-перше, саме у „вузькопрофільності” ВГР-загону водночас криється його і унікальність, і універсальність: він обслуговує майже 40 підприємств Кіровоградщини, і вони, до речі, не всі гірничі. Це елеватори, гранітні кар'єри, зерносховища, заводи будматеріалів, а також і чотири діючі шахти, три з яких — уранові. Саме на уранові шахти мають доступ тільки рятувальники Олександрійського ВГРЗ і більше ніхто.

А по-друге, це державне підприємство лише приблизно на 10 відсотків від П9треби фінансується державою, у решті ж воно госпрозрахункове. Тобто самостійно утримує власну складну техніку і обладнання, іншу матеріальну базу і тільки утримувати персонал (а це 186 чоловік) допомагає державний бюджет. Та очевидно, саме цей фактор і став одним з вирішальних.

Ні, офіційно безробіттям олександрійським рятувальникам поки що ніхто не погрожував, адже їх усього-навсього „приєднують” до Криворізького ВГРЗ. А от неофіційно вже зараз працівники твердо знають: після звільнення з Олександрійського загону, який підлягає ліквідації, до штату Криворізького їх приймуть не більше половини. Решті досі ніхто навіть не запропонував працевлаштування, як того насправді вимагає трудове законодавство.

Та крім майже сотні нових безробітних, є ще й інші „побічні ефекти” такого укрупнення: відстань з Кривого Рогу до шахт Інгульської і Смоліного й інших потенційно небезпечних виробництв помітно збільшиться. В результаті ряд цих небезпечних об'єктів залишиться без обслуговування, оскільки місцеві підрозділи МНС „широкого профілю” насправді не в змозі виконувати всі ті специфічні рятувальні роботи, притаманні лише гірничим рятувальникам. А гірничим рятувальникам, у разі виникнення надзвичайної ситуації, знадобиться тепер значно більше часу, щоб прибути на місце аварії.

Далі. Податкові відрахування від господарської діяльності підприємства та доходів громадян йтимуть вже не в місцеві бюджети Олександрійщини, а в бюджет Кривого Рогу, і нарешті, знову людський фактор: звільнений у разі скорочення персонал, кваліфікація якого потребує постійного вдосконалення, дуже скоро її втратить. Що примітно, галузеві профспілки відомства МНС визнали наказ №216 таким, що суперечить трудовим і соціальним правам працівників у декількох частинах, але наскільки відомо, ніяких суттєвих заходів проти порушень не застосували.

На завершення — витяг з Гірничого закону України: „Гірничорятувальні підрозділи здійснюють екстрені і невідкладні заходи на гірничих підприємствах в особливо небезпечних умовах для рятування людей, гасіння пожеж, ліквідації наслідків раптових вибухів газу, викидів пилу, горних ударів, обвалів і самозагоряння гірських порід, затоплення гірничих виробок”.

І невелика довідка: у послужному списку Олександрійського ВГРЗ зокрема значаться ліквідація наслідків обвалу приміщення спортивного залу в М. Миргороді, масштабної дорожньо-транспортної пригоди з перекинутим рудовозом під Кіровоградом, а також і ще доволі свіжа в пам'яті подія в Олександрійському профтехучилищі №13 зі злощасною пляшкою невідомої хімічної рідини, знайденої там. Наслідки цієї пригоди також ліквідовували бійці Олександрійського ВГРЗ.

О. Осауленко

Комментарии:

 1. МЧС живет за счет шабашек. Головоломка с бухучетом. Кто контролировал их финансовую деятельность? Так можно и МВД перевести на хоз. расчет, а они криминалу за деньги будут делать услуги. Система пробуксовала. Нужны разъяснения от руководства как города так и МЧС. Молчат все. Система рушится. Не надо ждать когда народ придет за ответами к власти как у Врадиевке.

  Я,
  b4bb5ec
 2. Припинення Олександрійського ВГРЗ відбувається з грубими порушеннями Закону, особливо це стосується трудових прав рятувальників. Перш за все — ніхто нікого не може звільнити з Олекчандрійського загону, бо відбувається не ліквідація, а по суті — реорганізація шляхом приєднання і працівників мають автоматично перевести до тієї установи, до якої приєднують загін, а вже потім, якщо є необхідність — вивільнювати працівників чи за скороченням штату, чи в зв’язку з відмовою продовжувати роботу з огляду на зміни істотних умов праці. Ну і про колективний договір та інші норми трудового законодавства не варто забувати. Бо якщо будуть масові звернення до суду, то «ефективність» приєднання виявиться малоефективною.

  житель,
  ac3709b
 3. А сколько отмыто бюджетных денег, командиром, главбухом, и т.д и т.п

  Тоже Я!,
  72d5650
 4. Ты не поверишь! Отмыли и умылись. А отряд не может быть там где нет угольной промышленности,а этих оставили потому что в реестре еще не закрыта шахта и разрез. В процессе ликвидации бедный Денисов с печатью ,выдает справки для оформления пенсии. А где шахта? Абсурд.

  Архив,
  5a9a30b

Добавить комментарий: