Хроники Александрии

Клубок проблем міського сміттєзвалища

, 30.05.2013

Міський голова Степан Цапюк провів розширену нараду за участю керівників і представників місцевих управлінь МНС, охорони здоров'я, санітарно-епідемірлогічної станції, обласної екологічної інспекції та ряду інших служб, а також представників громади Олександрії.

Питання розглядалося лише одне, зате дуже непросте. Справа в тому, що з настанням спекотної погоди жителям міста і в першу чергу — населенню його північної частини, що зветься районом 8-ї школи, дуже докучає смог, який утворюється від постійних загорань побутових відходів на міському сміттєзвалищі. Проблема далеко не нова: щороку, варто лише весняному чи літньому сонцю як слід припекти — і з полігону попутним вітром у бік міста несе задушливий дим і сморід. А найближчими сусідами до міського смітника є саме жителі околиці міста — району 8-ї школи: їх від звалища відділяють лічені кілометри. Ця ж історія повторюється і цього року.

Як з'ясувалося у ході розгляду, вже декілька попередніх років обслуговує міський полігон приватне підприємство „Екологія”, інтереси якого на нараді представляла колишній депутат міської ради Олена Бо-гоявленська. Саме на це підприємство і було найбільше нарікань.

Постійна задимленість та сморід горілого сміття різноманітного походження призвели до того, що мешканці мікрорайону стали скаржитись не лише міській владі, яка, до речі, вживала у цих неприємних ситуаціях всіх можливих заходів, а й в інші Інстанції, аж по обласної держадміністрації. Люди запевняли, що багатьом з них таке сусідство вже підірвало здоров'я.

Отож можна уявити, що обговорення теми розпочалося доволі емоційно. Але найлаконічнішим, напевне, був начальник обласної екологічної інспекції Микола Власенко. Він зазначив, що державні інспектори-екологи неодноразово протягом останніх років перевіряли полігон і щоразу виявляли грубі порушення його експлуатації з боку ПП „Екологія”. Вимоги Інспекторів, за словами їхнього начальника, систематично не виконувались (навіть елементарні — наявність ємностей для води та діючої свердловини, засобів пожежогасіння тощо), за що ті вимушені були двічі призупиняти роботу полігону. „Внаслідок того, що керівництво ПП „Екологія” фактично усунулось від виконання вимог, проти нього раніше було порушено вже два кримінальні провадження, до яких нещодавно додалось і третє, а відповідне подання направлене в прокуратуру і міську раду”, — сказав начальник інспекції.

Міський голова Степан Цапюк зауважив, що цією проблемою місцева влада займалася вже давно, розшукуючи місця для облаштування нового полігону відходів. Знайти місце виявилося не так вже й складно, а от кошти для будівництва — просто неможливо.

„Сума у сотні мільйонів гривень для полігону, який відповідав би всім сучасним природоохоронним вимогам як для місцевого, так і для обласного бюджетів, просто нереальна, а на державні кошти також розраховувати досі не доводиться, оскільки державної програми з утилізації побутових відходів, на жаль, не існує. Отож подібні проблеми — не лише у нас, а й в інших містах”, — сказав міський голова. Разом з тим влада завжди реагувала і реагує на звернення людей і вживає всіх можливих заходів. Його слова певною мірою підтвердив представник міського управління МНС, назвавши численну кількість виїздів пожежників на гасіння пожеж на полігоні.

Представник „Екології” О. Богоявленська намагалась дещо розрядити обстановку, запевняючи, що підприємство намагається з усіх сил виконувати обслуговування міського полігону належним чином, але на заваді -брак обігових коштів, спричинений занадто низьким, за її словами, тарифом плати за прийом і утилізацію сміття.

Ці слова дуже здивували міського голову: „Я ці скарги чую з року в рік від „Екології”. Якщо такий бізнес збитковий для приватного підприємства, то чому тоді воно ним займається?! Запам'ятайте: якщо в цих умовах ще й підвищити тариф за прийом відходів, то нас тоді взагалі ніхто не зрозуміє”.

А начальник екоінспекції М. Власенко, як з'ясувалося, ще не все сказав. За його словами, в кінці квітня на міський полігон побутових відходів завезли дві вантажівки шлаку з Дніпропетровського заводу „Дніпросталь”. Ці промислові відходи IV класу є токсичними, отруйні речовини, що в них містяться, леткі, тобто при горінні і випаруванні поширюються у повітрі, переносяться на відстань вітром, а також розчиняються водою і проникають через грунт у грунтові води. Отож прийом їх на непристосоване міське сміттєзвалище еколог назвав злочинними діями, за що і було порушено третє кримінальне провадження проти приватного підприємства.

Але проблема мешканців району 8-ї школи все одно залишається, і вирішувати її необхідно вже сьогодні, тим більше, що про неї відомо і в Кіровоградській ОДА (там питання олександрійського полігону ТПВ розглядалося на одній з останніх робочих нарад). На цьому наголосив міський голова і дав розпорядження створити робочу групу у складі представників усіх необхідних служб для досконального вивчення проблеми. А поки що зобов'язав відповідні органи контролювати виконання підрядником всіх протипожежних заходів на полігоні, відновити роботу свердловини, встановити ємності для води, розробити графіки утилізації сміття відповідно до загальноприйнятих екологічних та санітарних норм. Стосовно шкідливих відходів металургії, їх ввезення на олександрійський полігон заборонено, і це питання залишається під пильним контролем обласної екологічної інспекції.

У свою чергу, міська влада підготує спеціальний запит щодо фінансування будівництва нового полігону твердих побутових відходів. Запит буде направлено до владних органів області та держави, запевнив міський голова.

О. Наріжний

Комментарии:

  1. мусор это бич.

    annu,
    b21e5df

Добавить комментарий: