Хроники Александрии

У монополіста — свій аршин

, 9.05.2013

Відкритий лист

Електроенергія досі вважалась не лише „найпопулярнішим”, тобто найуживанішим видом енергоносіїв, але й найдешевшим. Навіть періодичні зміни електротарифів у більший бік, яких ми час від часу зазнаємо, були не такими помітними на фоні росту вартості природного газу, теплової енергії, пального тощо. Втім, цей момент не такий вже й беззаперечний: „жаліючи” побутового споживача електроенергії, генеруючі компанії відпускають йому свій продукт за ціною, нижчою від собівартості (принаймні так вони нас запевняють), а натомість відіграються на підприємствах, весь час підвищуючи для них ціну кіловат-години настільки, наскільки вважають за потрібне. Чи виправданим економічно є таке рішення з явним „політичним” забарвленням, можна сперечатись, але навряд чи варто: монополіст все одно залишиться при своїй думці.

Але що стосується підприємництва, то це лише квіточки: відома своєю винахідливістю Національна комісія, яка здійснює державне регулювання у сфері енергетики, прийняла ряд інших цікавих рішень. Всеукраїнська громадська організація „Інститут підтримки регуляторної реформи в Україні” з цього приводу направила Президенту України В. Януковичу відкрите звернення, у якому називає рішення комісії такими, що загрожують зупиненням розвитку підприємницької діяльності, оскільки вони створили непомірне високий бар’єр започаткуванню бізнесу. Йдеться зокрема про постанови „Про затвердження Методики розрахунку плати за приєднання електроустановок до електричних мереж” від 12.02.2013 р., „Про затвердження ставок плати за стандартне приєднання електроустановок для АР Крим, областей, міст Києва та Севастополя на 2013 p.”, а також частково про „Правила приєднання електроустановок до електричних мереж”, затверджені Постановою від 17.01.2013 р. №32.

„Відповідно до цих рішень, — ідеться у зверненні, — сьогодні суб’єкти господарювання при підключенні до електропостачання повинні сплатити близько 2000 грн. за кожний прогнозований до споживання кВт потужності. Тобто за підключення офісу чи магазину з прогнозованою потужністю 20 кВт слід відразу викласти близько 40 тис. грн., а швейному цеху чи майстерні з потужністю 100 кВт — понад 200 тис. грн. Для більшості суб’єктів підприємницької діяльності України це просто нездоланний поріг входження в бізнес.

Окрім суб’єктів господарювання, згадані рішення зачіпають інтереси й простих громадян, плата за підключення для яких нині складає 1600 грн. за кВт. Відтак зростає собівартість будівництва, а відповідно — і вартість нового житла.

Вкрай обурливим є той факт, що левова частка плати за приєднання повинна спрямовуватись на відшкодування витрат на нове будівництво, реконструкцію й технічне переоснащення об’єктів електричних мереж, пов’язаних з приєднанням до них електроустановок замовників. Проте значна частина енергопостачальних компаній в Україні на сьогодні є приватними, а тому незрозуміле, чому споживач має розвивати мережі, які перебувають у чужій власності, та ще й такими великими коштами.

Звертаємо вашу увагу, що схожа методика обрахунку плати за приєднання електроустановок до електричних мереж уже була свого часу затверджена Постановою тодішнього регулятора Національної комісії регулювання електроенергетики України від 19.07.2007 р. №983 і залишалася чинною до серпня 2008 р. Тоді лише за півроку обсяг нових підключень до електроенергії в Україні скоротився у 16 разів (у III кварталі 2007 р. — 800 МВт, у IV кварталі — 50 МВт). Скасувати ж цю ганебну постанову вдалося тільки завдяки масштабній кампанії, ініційованій Інститутом підтримки регуляторної реформи в Україні та активній громадянській позиції суб’єктів господарювання і бізнес-асоціацій. Однак не пройшло й п’яти років, як ми знову наступаємо на ті ж самі граблі”.

… Уявімо собі, шановний читачу: ти прийшов до супермаркету купити хліба чи ковбаси. А тобі там відповідають: добре, ми продамо вам, але спершу оплатіть наше технічне переоснащення. Наприклад, ремонт нашого автомобіля, яким ми доставимо вашу хлібину з пекарні до магазина. Дайте нам на запчастини для нього, на пальне. Якщо вам потрібен один буханець, платіть стільки-то, якщо два — вдвічі більше. Оплатили „технічне переоснащення” автомобіля (чи чогось іншого) і доставку вашої покупки до магазину — ось тепер вже можете її купити. Абсурдна ситуація, але вона вам нічого не нагадує? Електропостачальні підприємства також нічого не виробляють, а лише доставляють нам електроенергію власними мережами, після чого ці самі кіловати ми у них купуємо. І саме у тариф кіловатів і повинні, вірогідно, бути закладені всі витрати підприємства на доставку електроенергії, утримання своїх мереж і т. ін. Так само, як всі витрати на дорогу ковбаси від фабрики до магазину закладаються в ії ціну. Але Національна комісія з регулювання енергетики, як бачимо, міряє все на свій аршин. І чомусь саме в угоду монополістам — приватним компаніям.

Звернення інституту за підписом голови його правління В. Дороша до Президента України закінчується словами: „У цілому викладені обставини дозволяють стверджувати, що чинна методика розрахунку плати за приєднання електроустановок до електричних мереж є величезною перешкодою на шляху подальшого розвитку бізнесу в Україні та реальною загрозою національній безпеці в економічній сфері. У зв’язку з цим просимо Вас негайно втрутитися в ситуацію та сприяти якнайшвидшому скасуванню згаданих постанов Національної комісії”.

О. Іванченко

Комментарии:

  1. толи ещё будет ойёё

    житель-лох,
    32e1c78

Добавить комментарий: