Хроники Александрии

Робота для неповнолітніх

, 5.04.2013

Розповсюджувачі листівок і флаєрів, рекламні агенти, кур’єри, оператори комп’ютерного набору, помічники продавців — сьогодні до таких видів робіт керівники підприємств та організацій все частіше залучають учнівську та студентську молодь, якій ще не виповнилося 18 років. Є попит — є і пропозиція. Але, на жаль, не всі роботодавці дотримуються норм законодавства про працю і при прийнятті на роботу оформлюють трудові відносини так, як того вимагає Трудовий кодекс. Втім, чинним законодавством для працюючих осіб віком до 18 років передбачено ряд пільг.

Легалізації трудових відносин та захисту прав працюючих неповнолітніх було присвячено засідання „круглого столу” в Олександрійському міськрайонному центрі зайнятості населення. У його роботі взяли участь співробітники ОМРЦЗ, служб у справах дітей Олександрійської міської ради та Олександрійської районної державної адміністрації, підприємці міста і району.

Про стан зайнятості населення та про поглиблення співпраці роботодавців, служби зайнятості та соціальних партнерів з метою виконання завдань уряду присутнім розповіла начальник відділу взаємодії з роботодавцями ОМРЦЗ Н. С. Фоміна. Трудові відносини з неповнолітніми, умови прийняття на роботу, підстави та порядок звільнення окреслила у своїй доповіді головний спеціаліст-юрисконсульт ОМРЦЗ О. М. Школа. Відповідно до ст.187 Кодексу законів про працю (КЗпП), неповнолітні, тобто особи, які не досягли 18 років, у трудових правовідносинах прирівнюються у правах до неповнолітніх, а в частині охорони праці, робочого часу, відпусток та деяких інших умов праці користуються законодавче встановленими пільгами. Згідно з чинним законодавством України про працю, працевлаштування неповнолітніх здійснюється обов’язково на підставі письмового договору лише після попереднього медичного огляду. Прийняття на роботу допускається з 16 років. Якщо ж особа молодшу вона працевлаштовується за згодою одного з батьків або особи, що його замінює (ст.188 КЗпП). Робота повинна виконуватись тільки у вільний від навчання час. Тривалість робочого часу для неповнолітніх скорочена: 36 годин на тиждень, якщо особі від 16 до 18 років, 24 години на тиждень для підлітків віком від 15 до 16 років. Але у такому режимі можна працювати лише під час канікул. Якщо ж неповнолітній працює протягом року у вільний від навчання час, його робочий день не повинен перевищувати: 18 годин на тиждень (16–18 років), 12 годин на тиждень (15–16 років). Діти, які працюють, мають право на щорічну відпустку (не менше, ніж 31 календарний день) у зручний для них час. У перший рік роботи відпустка може бути надана через шість місяців безперервної роботи на підприємстві чи в організації. Підлітки, які працюють і продовжують навчання, мають право також на додаткові оплачувані відпустки, які надаються їм для складання іспитів.

Законодавством України заборонено використання праці дітей на важких роботах, у шкідливих та небезпечних умовах праці, а також залучення неповнолітніх до нічних, надурочних робіт та праці у вихідні (ст.192 КЗпП). Крім того, неповнолітні не мають права обіймати посади, пов’язані з матеріальною відповідальністю.

Звільнення працівників. молодших 18 років, з ініціативи адміністрації допускається, крім дотримання загального порядку звільнення, тільки за згодою служби у справах дітей, Батьки, а також службові особи мають право вимагати звільнення неповнолітнього, якщо продовження роботи загрожує здоров’ю неповнолітнього або порушує його законні інтереси.

У трудовому договорі з неповнолітніми особами обов’язково мають бути вказані норми вироблення робочого часу і оплати праці (особи до 18 років працюють менше, але їхня праця оплачується так само, як повнолітній особі). При звільненні неповнолітньої особи за скороченням їй повинно надаватися нове робоче місце — це обов’язкова вимога законодавства. Норми законів про працю осіб до 18 років застарілі, тож, можливо, до них будуть внесені зміни, які полегшать трудові відносини між роботодавцями та неповнолітніми працівниками.

Говорячи про психологічні аспекти адаптації неповнолітніх у трудовому колективі, начальник відділу активної підтримки безробітних ОМРЦЗ Н. Дейнега зазначила: „Значна частина нашого життя проходить на роботі. На формування особистості кожного з нас суттєво вплинуло перше робоче місце, перший трудовий колектив і те, як складалися у ньому взаємини між співробітниками, керівництвом і підлеглими. Тому роботодавцям, які приймають на роботу молодь, треба пам’ятати про велику відповідальність. Психологічний клімат у робочому колективі і те, як будуть поводити себе формальний і неформальний лідери, без перебільшення, вплинуть на подальшу долю молодої людини. Тож при всьому своєму завантаженні керівник повинен постійно тримати у полі зору нового співробітника, який працевлаштувався на перше у своєму житті робоче місце, щодня знаходити час для спілкування з ним, з’ясувати його проблеми і допомогти у їх вирішенні, цікавитися, як складаються стосунки з іншими співробітниками, працювати з колегами, щоб вони не тиснули психологічно на молодого працівника, давали йому можливість розвиватися, проявляти найкращі людські якості, здібності і трудові навички. Треба сприяти тому, щоб робота була посильною і цікавою для молоді, щоб їй хотілося працювати, а якщо щось не виходить — вчасно розбиратися і допомагати. І не забувати, що колектив згуртовує не лише праця, а й спільний відпочинок, відзначення свят. Тоді неповнолітній буде відчувати себе частиною загального цілого, у даному випадку — трудового колективу, і це позитивно вплине на його подальше життя. Дуже часто у ранньому віці починають працювати діти, які виховуються у неблагополучних сім’ях, потрапили у складні життєві обставини. Звичайно, з ними треба більше працювати, проявляти увагу і терпіння. Якщо керівник уважно поставиться до молодої людини, яка влаштувалася на перше у своєму житті робоче місце, він може виховати для себе надійного, відданого співробітника, з яким можна буде успішно працювати довгі роки”.

Учасники засідання „круглого столу” вирішили: у рамках виконання міської та районної Програм Зайнятості населення забезпечити виконання планових завдань по збереженню існуючих та створенню нових робочих місць для підвищення продуктивної зайнятості населення, а особливо — молоді; забезпечити взаємодію ОМРЦЗ, служб у справах дітей міської та районної влади для створення гідних умов праці для неповнолітніх; забезпечити обмін інформацією стосовно тих; хто шукає роботу, та працевлаштованих неповнолітніх з метою запобігання порушенню трудових правовідносин; проводити системну профорієнтаційну роботу тощо.

Ю. Лісовська, головний спеціаліст відділу інформаційних систем ОМРЦЗ

Комментарии:

Добавить комментарий: