Хроники Александрии

Не довіряйте незнайомцям!

, 21.03.2013

Уже потім бабусі, які постійно сидять на лаві у дворі, розповідали, що біля будинку зупинилася велика чорна легкова машина, з якої вийшли дві чорняві молодиці і попрямували до першого під’їзду, який виявився відчиненим. Іван Федорович був у квартирі один — дружина вийшла по хліб. Почув дзвінок, але поки дошкандибав до прихожої, дві жінки вже переступили поріг двері були незачинені, бабця забула закрити на ключ. „Ми співробітники соціальної служби. Вам, як учаснику війни, нарахували 360 гривень допомоги до Дня Перемоги, і ми її принесли, — повідомила діду сю та, що молодша, — але у нас купюра у 500 гривень, треба, щоб ви дали здачу”.

„Зараз баба прийде і розміняє, зачекайте”, — відповів Іван Федорович. А тут і дружина не забарилася. Дізнавшись, з якого приводу у квартирі гості, зраділа (гроші ж зайвими не бувають), заметушилася, поспішаю чи розміняти крупну купюру. З коридору було добре видно, як бабуся відчинила дверцята шафи і дістала з шухлядки конверт, де зберігала їхні з дідом заощадження. Та які там заощадження — дві тисячі гривень, які залишилися від не так давно отриманих двох пенсій.

Жінки у коридорі завели розмову про ціни на базарі, про подорожчання ліків і про те, як мало держава платить тим, хто у роки війни не шкодував життя і здоров’я… Такі теми будь-кого зачеплять за живе, а тим більше — старих людей. Дідуся невдовзі відправили на кухню по воду — одній із жінок треба було запити пігулку. Друга почала разом із бабусею рахувати здачу. Начебто і недовго відвідувачки, які здалися стареньким приємними, уважними та щирими, пробули у квартирі, взяли бабину здачу, попрощалися і вийшли. Перебуваючи під враженням від розмови, бабуся не відразу кинулася: „А де ж 360 гривень допомоги?” Виявилося — немає. Бабуся у шухлядку — а конверт з грошима зник, як і не було. Думала — старістю забула, куди поклала його, „забалакавшись” із гостями. Та ні — немає ніде.

Лише згодом старі збагнули, що їх ошукали. Звичайно, засмутилися, декілька днів потому „жили” на заспокійливих та сердечних ліках. Але до міліції звертатися не стали, Іван Федорович вирішив не ганьбити себе: „Самі винні, попалися на гачок до шахраїв. Гроші все одно не повернуть…”

Як повідомила співробітник MB УМВС Оксана Міхно, до правоохоронних органів мало не щодня звертаються люди, які стали жертвами шахраїв. На першому місці у так званій „групі ризику” знаходяться саме літні люди. З початку року міліцією зафіксовано декілька заяв від ошуканих громадян похилого віку, яким „соціальні працівники” приносили „матеріальну допомогу”. На жаль, редакції не вдалося отримати інформацію — чи був хтось із шахраїв затриманий та засуджений у поточному чи у минулих роках.

„Людям похилого віку слід бути обачнішими та обережними, не довіряти незнайомцям, — радить Оксана Леонідівна. — Частіше за все злочинці називаються працівниками соціальних служб, банків тощо. Шахрайські дії часто скоюються під виглядом збору коштів на лікування або якихось акцій. У більшості випадків люди, які пропонують грошову допомогу від держави і просять розміняти купюру крупного номіналу, — це шахраї. Запам’ятайте: співробітники соціальних служб не мають права розносити адресну грошову допомогу громадянам, яким вона призначена згідно з чинним законодавством. При виникненні наведеної вище ситуації або навіть найменшому сумніві треба попросити відвідувача пред’явити посвідчення, яке підтверджує статус працівника соціальної установи. За жодних обставин не починайте розмови з незнайомцями, які пропонують допомогу, ліки, товари та інше, якщо ви знаходитеся вдома одні — обов’язково запросіть до себе родичів чи сусідів. А громадян, які були ошукані шахраями під виглядом працівників соціальних служб, просимо сміливо і негайно телефонувати за номером 102, адже вчасне реагування дає змогу розкрити злочин по гарячих слідах”.

Міліціонери систематично проводять спільні наради із працівниками державних установ, які працюють з людьми похилого віку, і наголошують на тому, що із літніми громадянами потрібно працювати, роз’яснюючи, як. не стати жертвою аферистів. Підопічні міського територіального центру з обслуговування одиноких інвалідів та пенсіонерів, наприклад, навіть розписуються у журналах про те, що соціальні працівники проконсультували їх з приводу того, як убезпечити себе від шахрайських дій. Усіх пенсіонерів міліція та соціальні служби застерігають: будьте уважними! Пам’ятайте: навіть ли9тоноші сьогодні приносять пенсію дуже рідко, лише у крайніх випадках, коли люди недієздатні. А всі види державної соціальної допомоги нараховуються тільки на банківські рахунки або видаються через поштові відділення. Готівкою додому допомогу ніхто не приносить!

Олена Карпачова

Комментарии:

Добавить комментарий: