Хроники Александрии

Заплутані стежки приватизації

, 7.03.2013

„Я все дивуюсь: як це людям вдається так швидко приватизовувати нерухомість? У мене в селі є невелика земельна ділянка, і я вирішила її приватизувати, щоб не було після мене ніяких проблем у дітей. От я знайшла кадастровий центр, що в Олександрії по вул. Першотравневій, де працюють молоді енергійні люди. Вони мені пообіцяли, що за 3–4 місяці все буде зроблено, необхідно лише зібрати деякі документи і підписи у людей, землі яких межують з моїми.

Мені вже під 70 років, але я повірила „молодим і енергійним”: ми уклали угоду, я зібрала необхідні документи, попідписувала все, що сказали, віднесла в кадастровий центр, заплатила гроші і стала чекати.

Але нарешті мій терпець урвався, бо було це все ще у 2009 році, отож пішла я до них знову та так досі й ходжу. Працівникам кадастрового центру весь час щось треба: то підписати, то переписати, доробити, переробити. До кого звертатись, я вже й не знаю. Хоч би хто підказав чи дорогу показав. А в молодих енергійних людей завжди хтось винен: сільська рада, земельний відділ, область. Хоча вони пообіцяли після укладення угоди, що все зроблять самі.

Тому я й дивуюсь: чи то у людей гроші кращі, чи домовляються по-іншому?”
Л. С. Бабіна

Напевне, не позаздриш тим людям, яким доводилося хоча б раз оформляти приватизацію землі „з нуля” хоча, на перший погляд, весь процес має не такий вже й складний вигляд. Але в реальному житті дуже часто все виходить набагато і складніше, і довше, ніж цього хотілося б…

Ми обговорили лист читачки з декількома знавцями вітчизняного земельного законодавства, яке, до речі, передбачає навіть певні часові нормативи на виконання тих чи інших завдань з метою спрощення процедури для замовника. І всі вони погоджуються з тим, що навіть за ідеальних умов витримати ці нормативи навряд чи вдається.

Це була приказка. А тепер — конкретний випадок пані Бабіної. Вона, як з’ясувалося, замовила в кадастровому центрі технічну документацію на володіння земельною ділянкою, на якій планується у подальшому приватне будівництво. Ось які більш-менш реальні терміни, за словами фахівців, могли б бути на виконання всіх передбачених чинним порядком пунктів:

 • розробка проекту землеустрою (3 тижні), далі замовник сам збирав у попередні роки всі необхідні підписи, погодження в управлінні Держкомзему, де проект проходив перевірку (3-5 днів), після чого 14 робочих днів пішло на присвоєння земельній ділянці кадастрового номера (зараз цю роботу можна виконати через центр адміністративних послуг);
 • потім документи повинні погодити голова сільради, комісія з землеустрою у складі шести посадових осіб різних установ, розташованих у різних частинах міста (оскільки комісія такого складу збирається разом не надто часто, то на дане погодження може піти 1 місяць);
 • далі на черзі — погодження в обласному відділі архітектури, культурної спадщини, затвердження акта визначення збитків комісією у складі восьми (!) чоловік;
 • після цього проект направляється на землевпорядну експертизу (21 робочий день), на затвердження сесією сільської ради, на території якої розташована земельна ділянка (терміни залежать від періодичності, з якою скликається сесія).

Потім технічна документація повинна пройти затвердження меж в натурі (підписується акт встановлення меж), знову — погодження в управлінні Держкомзему, після чого власнику земельної ділянки залишається чекати виготовлення державного акта на володіння земельною ділянкою. Слід сказати, що навіть останній етап всієї процедури — виготовлення державного акта може тривати невизначено довго, якщо ж взяти все в сумі, то стає зрозумілим, що такий процес розтягнеться на місяці, а то й роки.

Що ж стосується нашої читачки, то їй, за словами заступника директора кадастрового центру Олександра Іваніченка, не довелося проходити всі етапи цієї довгої процедури, оскільки підприємство дану роботу взяло на себе. Тяганина вийшла загалом лише через некомпетентність сільського землевпорядника, який, на вимогу кадастрового центру, тривалий час не міг видати замовниці одну-єдину довідку встановленого зразка, і отриманий документ щоразу доводилося повертати на переробку.

Але яка радість від цих пояснень замовниці, котра за три роки ніяк не Дочекається обіцяного документа, запитає читач. Та все ж ми спробуємо втішити пані Бабіну, бо, як запевнив наш співрозмовник О. Іваніченко, її технічна документація повністю готова, ділянці вже присвоєний кадастровий номер (у чому на власні очі переконався автор цих рядків), отож залишився останній етап — підтвердження права власності на землю. Оскільки з 1 січня 2013 року у зв’язку зі змінами в земельному законодавстві країни Державні акти вже не видаються, ділянка просто повинна бути зареєстрована в єдиній державній кадастровій системі. Отже, чекати вже залишилося недовго.

О. Іванченко

Комментарии:

 1. На мое мнение: какой-то немец или француз ,через подставных лиц /граждан Украины/ со своим капиталом оформляет наши земли за 2-3 дня и сертификат привезут к нему домой … А вы говорите-покращення…. будем рабами на своей земле!!!!!

  plumbik,
  5b123b8
  • Будєм? Я так розумію, зараз Ви — вільний землевласник, чи не так?

   обьіватель,
   b712835
  • Пора научиться слушать внимательно и читать правильно: было чётко сказано, что покращення касаются только НАШИХ ЛЮДЕЙ. А вы туда же; губы каскатали… Готовьте тару!

   Современник,
   4167963
 2. як запевнив наш співрозмовник О. Іваніченко, її технічна документація повністю готова
  ———————-
  у чому на власні очі переконався автор цих рядків

  Внимание ! Автор — О. Іванченко

  Директор автобазы,
  275318d

Добавить комментарий: