Хроники Александрии

Невдала угода, або Бізнес по-олександрійські

, 22.03.2008

Все-таки справедливість є і за неї ватро боротися. У цьому зайвий раз переконує випадок, який стався нещодавно у бізнесовому просторі нашого міста.

Торговельний центр «Оріон» став ще одним осередком культурного обслуговування олександрійців. У затишній двоповерховій будівлі розмістилися не лише торговельні відділи та юридична консультація, а й кафе на другому поверсі та нічний бар у підвалі. Тобто широкий спектр послуг — вибирай, чого душа бажає. Облаштований турботливими руками ландшафтного дизайнера майданчик перед входом до центру взагалі перетворив «Оріон» на куточок Європи в центрі Олександрії. Та й підприємці, які орендували площі будівлі, доклали чимало зусиль, щоб клієнти почувалися комфортно і обов’язково відвідали торговельний центр ще багато разів. Словом, всі задоволені.

І все було б нічого, якби наприкінці січня власник будівлі не повідомив про свої наміри продати приміщення і представив підприємцям майбутнього господаря. Ще не вступивши у свої права, молодий та амбітний ділок заявив орендарям «Оріону» про те, що співпраця з ними не входить до його планів. Приголомшені підприємці відповіли, що уклали орендні угоди терміном на три роки з попереднім власником будівлі і, згідно з цими документами, мають право займати площі торговельного центру ще два наступні роки. Втім, новий господар озвучив наміри продовжувати орендні договори лише на рік, оскільки оформлює кредит на купівлю центру і сума оренди його не влаштовує — замала.

«Ми говорили йому про те, що планували свою діяльність не на один рік, розраховували працювати у даному приміщенні довгостроково, інакше навіщо би вкладали кошти у розвиток бізнесу? — ділиться враженнями господарка кафе на другому поверсі «Оріону» Любов Мороз. — У нашому кафе, наприклад, був установлений дах на літньому майданчику, проведено автономне опалення, виконана реконструкція приміщення. Другий рік поспіль наші витрати перебільшують прибуток — тільки у наступному році бізнес мав вийти на рівень рентабельності. Та й гроші за оренду ми сплатили на рік вперед. У багатьох підприємців орендовані в «Оріоні» площі — єдині об’єкти для ведення бізнесу». Від себе додам, що кафе, де восени минулого року проходив регіональний пісенний конкурс «Додай драйву», взагалі набуває все більшої популярності завдяки смачній кухні і домашньому затишку.

Але які б докази не наводили підприємці, незабаром угода між старим і новим власником «Оріону» була укладена і затверджена нотаріально. Після цього новоспечений господар, не пред’явивши орендарям ніяких документів, які б підтверджували право власності на будівлю, наполягає на складанні нових угод з підприємцями (зрозуміло, зі збільшеним розміром орендної плати). Підприємці відмовились. У відповідь на це їм пригрозили відключенням електропостачання, почався шантаж, а у друкованих ЗМІ Олександрії та Кременчука з’явились оголошення спочатку про надання в оренду торгових площ в «Оріоні», а потім — про продаж будівлі за ціною … 1 050 000 доларів. «Торговельний центр, розташований у центрі Олександрії, готовий до експлуатації, загальною площею 600 кв. м, з підвалом 200 кв. м. Автономне опалення, всі зручності та комунікації з ремонтом», — йдеться в оголошенні.

Для захисту своїх прав підприємці найняли юриста, але зустрічі з ним новий власник всіма силами уникав. Проте особливого захисту їм і не потрібно — Закон і без того на боці підприємців-орендарів «Оріону». Ось як прокоментував ситуацію юрист «ОТ» Борис Сперисенко: «Укладений договір оренди має юридичну силу і після зміни власника будівлі. Виселити підприємців можна лише через суд за невиконання умов договору: несплату коштів за оренду або використання приміщення не за призначенням. В іншому випадку до закінчення терміну дії угоди ніхто не має права витісняти підприємців з орендованих площ. Згідно зі ст. 291 Господарського кодексу України, окрім закінчення терміну дії, договір про оренду може бути припинений у випадку ліквідації орендаря (але не орендодавця) і загибелі об’єкту оренди (скажімо, руйнації приміщення). Підстав для припинення угоди у зв’язку зі зміною власника законодавство не передбачає».

Чим завершиться історія з продажем «Оріону» — прогнозувати важко. Поспілкуватись з новим власником будівлі не вдалося — подейкують, він взагалі зник з міста. Вочевидь, перш ніж наводити порядки у торговельному центрі, йому б не завадило вивчити законодавство і набути навичок дипломатії та цивілізованого вирішення спірних питань. Підприємці-орендарі поки що продовжують працювати в «Оріоні». Тільки після погроз примусового виселення з будівлі їм довелося найняти охоронця. Про всяк випадок.

Ярослава Волошко

Комментарии:

Добавить комментарий: