Хроники Александрии

«Спас» святкує водохреща

, 28.01.2006

Для козаків Олександрійської школи «Спас» уже стало доброю традицією збиратися на це свято разом, запрошувати своїх родичів та друзів.

Розпочалося свято 19 січня на березі водоймища, що в Мартоіванівці. Берег перетворився на святковий майданчик, з гірляндами, музикою, святковим вогнищем та факелами, які створювали відчуття стародавніх часів. Все це зустрічало гостей та супроводжало до кульмінації свята — купання в ополонці, вирізаної у вигляді хреста.

Розпочали свято хлопці з демонстрації вміння володіти своїм тілом та традиційною козацькою зброєю, виконуючи складні елементи з «Гопака» та «Метелиці». Змагаючись між собою у вправності, козаки і себе показали, і на інших подивилися. Та прийшов час вибирати отаманів лав. Яке ж свято у козаків без традиційного кулачного бою «Лава на лаву»! За згодою товариства, отаманів обирали в грі «Цар кола» . На землі малюється коло, куди стають всі учасники і за командою починають виштовхувати один одного за межі кола, поки не залишиться в колі двоє. Вони і стають отаманами лав. Три сходки билися між собою лави, намагаючись вибити один одного за межу бою. Між кожною сходкою проводились особисті змагання з козацької гри «Зняти шапку», борні «Навхрест». Особливо сподобалося учасникам свята змагання «Хто кого перетанцює в присядці». Скільки було емоцій, сміху та галасу, що, мабуть, усі злі сили повтікали. На цьому підйомі лава, яка програла, возила переможців на собі навколо вогнища.

Наші пращури вірили, що саме в цей день вода має цілющу силу — забирає все погане та наділяє здоров’ям на весь рік. З добрими словами, з побажанням здоров’я та довголіття один одному та всім людям попірнали ми в ополонку, охрестившись свяченою водою.

Не все в житті погано. Є ще добрі люди, є правда, є сила, є віра та є любов. і буде «Спас», і будуть козаки — носії та охоронці цього звичаю. Від Олександрійської школи «Спас» щира подяка за підтримку та участь Сергію Григор’єву, керівнику громадської організації «Козацький звичай», який має намір стати депутатом міської ради від блоку партій «За Союз».

Низький уклін тим, хто підтримує традиції прадідів наших. Бо хто щиро єднається в радості, той поєднається і в горі. Тож тримаймося разом Рід за Рід, святкуймо, змагаймося собі на Славу, ворогам на заздрість.

С.І. Кисляк, керівник Олександрійської школи «Спас»

Комментарии:

 1. Не розумію яке має відношення вільне козацтво до якогось союзу. Союз з ким? Союзу з імперською сусідкою? Союзу з вітренківцями чи ще з якимось паскудством. Чи це знов під патронатом цапюка?
  Не може бути свята, коли 11 тисяч мешканців Перемоги та Октябрського замерзають в оселях. А ми знов як бидло танцюємо під чиюсь дудку.

  ПР,
  fd3e2dc
 2. Розумію керівника школи, який не «щось каже» або «щось не розуміє», як деякі, а праціє з дітьми, намагається відродити нашу культуру! Ясна річ, що кошти на це навряд чи легко знайти. Тому і присутня подяка Сергію Григор’єву, який, напевно, приклав деяких зусиль до проведення свята. Всіх дратує реклама під час перегляду фільму, але без неї, можливо, не було б самого фільму! Отже, не треба кидати каменюку у чийсь город — зробіть спочатку самі що-небудь.
  А щодо замерзання Перемоги і Жовтневого, Цапюка та імперської сусідки — ну навіщо паскудити свято? Нехай діти живуть щасливо ЗАРАЗ, посміхаються, радіють життю. Завжди є місце святу!

  Uno,
  51e5185

Добавить комментарий: