Хроники Александрии

Політичні ігри на морозі

, 27.01.2006

Різке похолодання, таке нехарактерне для нашого регіону, відразу спричинило великі проблеми з опаленням міста. Але якщо районні котельні «Теплокомуненерго», які опалюють центральну його частину, в цілому справляються зі своїм завданням, то жителі селищ Перемога та Димитрового сповна відчули наслідки стихії у перші ж її дні.

21 січня, п’ята година ранку. Через нестачу вугілля зупинилася ТЕЦ 1-2. Заметена снігом залізнична колія затримує постачання палива з розрізу. А ще за збігом обставин вийшов з ладу один з тепловозів. Шоста година ранку. Через аварію котлоагрегата зупинена ТЕЦ 3.

Відразу ж після цих повідомлень розпорядженням міського голови Степана Цапюка було створено штаб з ліквідації наслідків аварійних ситуацій. З цією метою міський голова мобілізував працівників усіх житлово-експлуатаційних контор, з яких були створені робочі бригади. Завдання їх полягало перш за все у попередженні розмерзання опалювальної мережі у мікрорайоні Перемога. Ситуація ускладнювалася тим, що системи опалення у будинках Перемоги виконані за схемою з верхньою розводкою, тому у першу чергу необхідно було ліквідувати протяги і доступ холодного повітря на горищах будинків до трубопроводів опалення. На жаль, у двох будинках таки не вдалося зберегти розширювальні баки систем від замерзання. Також у мікрорайоні Перемога з’явилося багато поривів трубопроводів тепломереж, які ліквідовували створені спеціально бригади слюсарів та зварників.

А тут інша біда. На ТЕЦ 1-2 стало надходити вугілля, та виявилося, що при такій низькій температурі, яка спостерігається останніми днями, воно враз змерзається у вузькій горловині бункера, перетворюючись на монолітну брилу. Цілу ніч працівники ТЕЦ мучилися біля бункера, розбиваючи мерзле вугілля ломами. Нарешті було вирішено розпалювати під бункером вогнища. Лише у понеділок ТЕЦ 1-2 вийшла на робочий режим. Та все одно при надміру низьких температурах вугілля без так званої «підсвітки» (підігріву дизельним пальним) горіти не може, тому для безпосередньої роботи котлоагрегатів «Теплоелектроцентралі» необхідно не менше ніж 40 тонн солярки на добу.

Про все це повідомив редакцію «Олександрійського тижня» міський голова Степан Цапюк. За його словами, відразу ж після виникнення аварійної ситуації і розробки заходів по їх усуненню він кинувся стукати в усі двері. Так, за його зверненням до Олександрії у неділю, 22 січня, прибув перший заступник голови облдержадміністрації Анатолій Ревенко, який провів на місці засідання комісії з надзвичайних ситуацій. Після цього завдяки голові ОДА Едуарду Зейналову Олександрія отримала безоплатно дизельного пального на суму 300 тис. грн. Таким чином вдалося зберегти від виходу з ладу котлоагрегати теплоелектроцентралей та опалювальні мережі.

Найскладнішою виявилася проблема з ТЕЦ-3, що у селищі Димитрове. Починаючи з суботи і майже до того часу, коли готувався цей матеріал, котельня практично не постачала тепло мешканцям селища, а лише трохи підігрівала трубопровід — заважали несправності обладнання. От і у вівторок о 6-й годині там знову стався порив трубопроводу. Для його ліквідації необхідно було охолодити котлоагрегат, заварити трубу і лише десь о 15-й годині з’явилася можливість запуску котла.

Тим часом ситуація вимагала негайного вирішення цілого ряду питань. Так, постачальник вугілля на ТЕЦ 1-2 ТзОВ «Експлерент» зажадав отримати на технологічні потреби 1,2 тонни дизпального. Прохання задовольнили. Але для «підсвітки» котлоагрегатів щодоби теж треба 40 тонн пального, а це, уявімо собі, більше ніж 120 тис. грн. Де взяти такі кошти? У міському бюджеті є так званий резервний фонд, передбачений у тому числі для ліквідації стихійних лих. Але він складає всього 100 тис. грн. на рік. Тому міський голова негайно вирішив скликати позачергову сесію міської ради для винесення рішення про збільшення резервного фонду до 500 тис.грн. у зв’язку з надзвичайною ситуацією.

А перед цим С.К. Цапюк звернувся до Кіровоградської ОДА з проханням клопотати перед Кабінетом Міністрів України про виділення з державного резервного фонду цільової допомоги для покриття завданих стихією збитків, які, за попередніми даними, можуть становити для міста близько 5 мільйонів гривень.

Ще раніше міський голова виділив для оплати працівникам аварійних бригад, які вдень і вночі у жорстокі морози працювали у мікрорайоні Перемога, власну заробітну плату за тримісячний термін (близько 5 тис. грн.). із закликом про допомогу він також звернувся до підприємців, керівників підприємств. Першим відгукнувся директор «Оболоні» Володимир Шклярук, який надав на аварійні потреби дві тонни дизпального. Також для транспортування пального виділив бензовоз товариства УкрАгроКом його голова правління Анатолій Кузьменко. Ось, власне, і всі помічники. Принаймні, так було на момент розмови автора цих рядків з міським головою.

Зате відразу, як тільки Перемогу і Димитрове почав сковувати мороз, до цих мікрорайонів кинулись бажаючі заробити політичні дивіденди на людських негараздах. Вони заходили до домівок, вислуховували скарги замерзаючих жителів, недвозначно киваючи при цьому у бік міської влади… Це, власне, і вся їхня допомога. Тоді, коли для вирішення проблем опалення потрібні просто гроші. На дизпальне, без якого не хоче у люті морози горіти вугілля, на матеріали, на інші необхідні потреби. Та їх від таких політиків чомусь поки що і не надходило. Звичайно, набагато простіше спекулювати наслідками стихії, залишаючись при цьому осторонь самої проблеми.

До речі, ще про гроші. Міський голова Степан Цапюк, користуючись нагодою, звернувся до всіх без винятку споживачів централізованого теплопостачання з проханням будь-що сплачувати за цю послугу. Адже при нинішньому рівні сплати населення за тепло, який становить по проблемних мікрорайонах 20%, а по місту — 40% від необхідного, та при врахуванні ще й значних витрат, які потягне за собою аварія, місту незабаром просто ні за що буде купувати газ для котелень, не говорячи вже про інші технічні потреби. і тоді, шановні олександрійці, замерзати будемо всі разом.

О. Іванченко

Комментарии:

 1. статьёй тронут до глубины, особенно понравилось как мэр отдал свою зарплату за три месяца (на этом месте я чуть не расплакался) на борьбу со стихией

  абырвалг,
  51e5185
 2. Предлагаю скинуться меру на жизнь. Три месяца без зарплаты! Как можно без зарплаты? Или есть нетрудовые…?

  Серый,
  d12c393
 3. это высшей степени цинизм. Украсть сначала выделенные деньги. а затем отдать зарплату. Расчитывал на теплую зиму. Погода подвела.

  абориген,
  fd3e2dc

Добавить комментарий: