Хроники Александрии

Були два державні підприємства

, 26.01.2006

Сьогодні В. Проквас дає аналіз процесу розпаду ДХК «Олександріявугілля» та створення спільного підприємства на ТЕЦ 1-2.

Перш за все визначимося, що сталося. Були 2 державні підприємства, які входили у ДХК «Олександріявугілля»: ТЕЦ 1-2 і Байдаківська брикетна фабрика. Спочатку ці підприємства за ініціативою міської влади були передані з державної власності до міської комунальної. Потім створюється ТОВ «Олександрійська енергетична компанія», 61% якої належить приватній структурі.

Таким чином, майно, яке було у власності держави, спочатку було передане у комунальну власність, а сьогодні ним розпоряджається приватна структура. Адже зрозуміло, якщо один із співвласників має 61% статутного фонду, то фактично він повністю керує підприємством, призначає директора та розпоряджається майном підприємства. І все сталося, як сказав персонаж відомого фільму, «без шума и пыли».

До речі, незрозуміла позиція депутатів-комуністів, які виступали проти прийняття підприємств у комунальну власність, а потім підтримали створення спільного підприємства (СП), тобто фактичну безоплатну передачу майна громади в управління приватній структурі.

І при прийнятті до комунальної власності, і при створенні СП у міського голови були на перший погляд вагомі аргументи. Що ж при цьому втратила чи придбала громада міста? Прийнявши ТЕЦ 1-2 і ББФ у комунальну власність, місто втратило інвестиції з державного бюджету, а придбало підприємства, для подальшої роботи яких необхідні великі кошти.

Держава виділила обіцяні 2,7 млн грн і все. Більше до неї не може бути ніяких претензій. А от що стосується обіцяних 100 тис. т вугілля для роботи ТЕЦ 1-2 у поточному опалювальному сезоні, то їх повинна була забезпечити приватна структура, яка орендує р-з «Морозівський».

Неможливість поставки цієї кількості вугілля стала, за словами міського голови, одним із головних аргументів на користь створення СП. Або створюємо СП і маємо тепло, або не створюємо і тепла не маємо. Взагалі, все це наводить на думку про наявність чіткого плану.

Спочатку, мотивуючи тим, що ТЕЦ 1-2, яка є власністю держави (а держава Олександрію не дуже любить, зі слів мера), не забезпечить теплом Жовтневий і Перемогу, це підприємство приймається у комунальну власність (з довіском у вигляді ББФ). Аргумент — міська влада матиме на ТЕЦ важелі впливу.

З цим не погоджується генеральний директор ДХК «Олександріявугілля», керівник ТЕЦ, трудовий колектив. Але до їхньої думки не прислуховуються, підприємство приймається до комунальної власності, непокірний керівник ТЕЦ 1-2 звільнений з посади міським головою, при цьому порушується діюче законодавство, але для мера це дрібниця.

Потім, мотивуючи тим, що не буде вугілля для ТЕЦ, знову ж таки за ініціативою міського голови створюється СП, впливу на яке місто вже не матиме. При цьому забувається, що приймалося підприємство у власність міста саме для того, щоб ним керувати. Тобто, і на першому, і на другому етапі депутатський корпус фактично ставиться перед вибором: або він дає згоду на те, що пропонує міський голова, або люди залишаються без тепла.

Таким чином, спочатку штучно створюються проблеми, а потім, фактично зробивши заручниками мешканців міста, міський голова ставить депутатський корпус перед фактом безальтернативного створення СП на умовах, які запропонував інвестор, без урахування інтересів громади і трудового колективу.

Я вже писав у попередніх номерах «ОВ» про недоцільність передачі ТЕЦ у комунальну власність. Але якщо вже так сталося, то потрібно вирішувати нагальне для міста питання. Адже ми бачимо, що коїться з газом. Перш за все це стосується ціни на нього. Тому необхідно повернутись до ідеї, яка існує багато років: перейти на опалювання міста і часткове забезпечення його електроенергією за рахунок власного вугілля.

Природно, для цього потрібні кошти. Для початку — близько 15 млн грн. Де їх взяти? На сьогодні КП «Теплокомуненерго» платить по 450 тис. грн за електроенергію і більше 1,5 млн грн за газ щомісячно. Тобто, в опалювальний сезон 2 млн грн у місяць іде на оплату газу та електроенергії, за 5 місяців це 10 млн. За півтора, максимум 2 опалювальних сезони будуть повернуті кошти, які потрібні для переходу на забезпечення міста теплом за рахунок власного вугілля.

Враховуючи це, кошти можна вишукати за рахунок кредиту, залучення коштів підприємств міста та перерозподілу бюджету розвитку. Чого ми досягаємо в результаті? Місто стає самодостатнім, незалежним від газу, який невідомо скільки коштуватиме. Буде збережена ТЕЦ 1-2. Наше буре вугілля буде використовуватись для потреб міста, а це збереження нашої буровугільної промисловості, робочі місця, заробітна платня.

Сьогодні ж громада не знає подальшої долі ТЕЦ 1-2 і ББФ. Як на мене, таке важливе питання не може вирішуватись кулуарно, громада повинна знати, які ще є у міського голови плани.

В. Проквас

Після цієї розмови стало відомо, що з 21 січня жителі Перемоги, Жовтневого та Димитрового залишились без тепла, що ще раз підтверджує справедливість слів В. Прокваса, що у будь-який момент через КП та СП, що створені на ТЕЦ 1-2, городяни можуть залишитися наодинці з холодом у своїх помешканнях.

В. Проквас: Протягом 8 років керівництва містом С. Цапюк постійно говорив і говорить, що держава не допомагає йому. Та якби в ці складні для міста дні губернатор Е. Зейналов та його заступник А. Ревенко, які представляють нову владу, не надали практичної допомоги місту, то чи зуміла б міська влада вийти з кризової ситуації, яку А. Садоміченко назвав «на 100% критичною». Було б так, як у М. Горького: пішов би мер з торбою по світу.

Хай не забуває мер, що за рахунок держави він практично наприкінці кожного року отримує дотацію з держави, щоб виплатити борги працівникам бюджетної сфери, латаючи дірки місцевого бюджету, викликані власною недолугістю. Держава завжди ці кошти виділяє. Мер же дуже вміло використовує напружену ситуацію, щоб вкотре виїхати переможцем.

Комментарии:

 1. Я не удивляюсь, что «мэр» латает «дыры» в бюджете кредитами и госсударственной дотацией. Ведь он не сдает в оренду помещения по 12 долляров за квадратный метр (кто не знает — такие цены на окраине Киева!)

  гена,
  d12c393
 2. что-то я не пойму? это что же пан Проквас уже за новую власть? а чего же он тогда во время президентских выборов 2004 года лично принимал участие в ликвидации рекламного щита Президента В.Ющенка, и рассказывал всем что это представители «Оранжевы» (т.е. нынешняя власть) сожгли ему джип. Вот уж точно как у И.Талькова — «метаморфозы», только вот в чем проблема «перестроить можно РОЖУ, ну а ДУШУ НИКОГДА!»

  Сволочь,
  51e5185
 3. А при чём тут новая власть и старая власть?

  Вовик,
  d12c393
 4. Дурак ты Вовик, если этого не понимаешь

  дед мороз,
  4d41222
 5. Конешно, не с моими неотмороженіми мозгами понять.

  Вовик,
  d12c393

Добавить комментарий: