Хроники Александрии

Журналістський десант на Олександрійщині

, 20.10.2005

Вже впродовж кількох місяців прес-служба обласної державної адміністрації втілює у життя програму «Кіровоградщина — наш рідний дім». Певного дня журналісти обласних та регіональних засобів масової інформації відвідують якийсь район області, знайомляться з його життям, станом економіки, зустрічаються з мешканцями.

Журналістський десант з Кіровограду вже вдруге висадився на Олександрійщині. Якщо перші відвідини були присвячені знайомству з господарствами, підприємствами, методами господарювання, то метою останнього візиту журналістів було знайомство з історико-культурною спадщиною району.

У Новій Празі вони зустрілися з патріархом краєзнавства області Ф. М. Плотніром, який показав свою унікальну бібліотеку, розповів про історію Нової Праги, подарував свої краєзнавчі книжки, за одну з яких він отримав обласну престижну премію ім. В. Ястребова. Схвильовані були журналісти словами Федора Миколайовича про те, що він започаткував власну премію для відзначення кращих краєзнавчих робіт місцевих школярів. У Новій Празі у сквері, поблизу будинку культури, гості з цікавістю оглянули залишки унікального пам’ятника зведеного понад 100 років тому на згадку про військові маневри 1888 року, в яких брав участь імператор Олександр ІІІ.

Ця унікальна споруда проектувалася і будувалася відомим архітектором Олександром Бернардині. Аналогів їй не існує, про що писала ще у 1907 році «Архитектурная энциклопедия второй половины ХІХ века».

На превеликий жаль, революційні потрясіння, війни, людська байдужість, вандалізм завдали великої шкоди цьому пам’ятнику, творінню Бернардині. Та зараз небайдужі до історії люди мріють про його відновлення.

У селі Березівці, де у свій час бував поет А. Фет (Шеншин), журналісти відвідали місцеву церкву, яка є пам’ятником архітектури ХІХ сторіччя. Вони були приємно здивовані, що пояснення давав голова фермерського господарства «Березівське» Л. Іванов. Саме завдячуючи йому вдалося зберегти цю унікальну споруду.

Голова райдержадміністрації В. Конюшенко, який супроводжував журналістів, зазначив: — Треба розвивати не лише економіку, а й духовність. Можливо, з неї слід і починати.

А далі шлях журналістів лежав у найвіддаленіше село району — Попельнасте. Багато цікавого в дорозі вони дізналися від завідуючої відділом культури Н. Воропаєвої про історію курганів Олександрійщини, які в різні часи розкопувалися і досліджувалися вченими-археологами. В нашому районі зосереджена найбільша кількість курганів області. Зараз вони потребують обліку, захисту від розорювання, подальшого вивчення. Райдержадміністрація вирішенню цього питання приділяє велику увагу, щоб зберегти для нащадків древні пам’ятки культури.

Цікаві зустрічі відбулися в Попельнастівській школі, де гості були здивовані комп’ютерним класом і схвильовані неординарним, емоційним відеофільмом «Іграшки», який створив вчитель Валерій Жванко разом з учнями. До речі, цей фільм було відзначено на обласному конкурсі.

Вчитель історії, краєзнавець Олег Волянський розповів про історію села, краєзнавчі пошуки учнів, які йому в цій цікавій розповіді допомагали. До речі, В. Жванком та О. Волянським минулого року видано цікавий буклет про історію Попельнастого. Матеріалів вистачає на солідну книгу, і голова райдержадміністрації В. Конюшенко пообіцяв фінансово підтримати це видання.

Журналісти були втомленими від неблизької дороги але переповнені враженнями. Нам залишається тепер чекати їхніх цікавих газетних публікацій, телесюжетів, радіопередач про Олександрійський район і його славних людей.

Анатолій Кохан

Комментарии:

  1. Прочитав такую статью я переполняюсь безграничной гордостью за свой любимый край.
    Хай живе Україна!!!

    Школьница,
    efdcad7

Добавить комментарий: