Хроники Александрии

Усе пізнається в порівнянні

, 11.10.2005

Дійсно, порівнюючи ті чи інші цифри, ми маємо змогу реально спостерігати і оцінювати ситуацію, що склалася. З приходом осені завітав до нас і новий навчальний рік. Пройшло два місяці навчання і ми вирішили порівняти, як же працюється освітянам міста та району. А для цього зустрілися з районним керівництвом та представниками міських освітян.

Наша розмова із головою районної державної адміністрації В. Конюшенком.

Володимире Івановичу, освіта є пріоритетною сферою діяльності місцевих органів державної виконавчої влади та самоврядування Олександрійщини. Чи не так?

Найбільш актуальною проблемою в галузі освіти є проведення ремонтних робіт. Відділ освіти, районна державна адміністрація, сільські та селищні голови приділяли цій проблемі значну увагу. Зокрема, проведено ремонт системи опалення в прибудованому приміщенні Протопопівського дошкільного навчального закладу, що дало змогу відкрити ще одну різновікову групу. Зроблено капітальний ремонт в 6 дитсадках: Цукрозаводському, Червонокам’янському, Войнівському, Ізмайлівському, Березівському, Протопопівському. Ще в 6 ДНЗ зроблений поточний ремонт приміщень, придбано м’який та твердий інвентар, іграшки, забезпечено зразкове харчування дітей. У Головківці та Новій Празі організовано підвіз дітей до дошкільних закладів.

На належному рівні в школах району організоване гаряче харчування учнів 1-4 класів, придбане кухонне обладнання та устаткування для їдалень закладів освіти. Додатково введено 12 ставок кухарів.

В 2005-2006 навчальному році гаряче харчування учнів 1-4 класів у загальноосвітніх навчальних закладах здійснюватися відповідно до норм харчування, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України. На їх безоплатне гаряче харчування з 1 вересня 2005 року виділено 91 тис. грн. з районного бюджету. Адже забезпечення дітей раціональним та збалансованим харчуванням є необхідним для їх росту й розвитку.

Не менш важливо й те, як діти оздоровились влітку. Протягом літнього періоду в районі оздоровлено 3900 учнів, а це 80 відсотків учнів. Для цього витрачено кошти місцевого бюджету — 43,778 (19,8 тис. грн. було передбачено) та позабюджетні — 105,1 тис. грн., тоді як в минулому році витрачено 13 тис. грн. бюджетних коштів і 20,7 тис. грн. позабюджетних.

В загальноосвітніх школах працювали 19 таборів праці та відпочинку, 33 табори із денним перебуванням.

В насичений час інформаційних технологій без комп’ютерних класів в школах працювати просто нереально. Чи не так?

Дійсно, без комп’ютерів у школах вже не можна уявити навчання нинішнього покоління. А тому цьому питанню приділяємо значну увагу. Як результат, оснащення шкіл комп’ютерними класами становить 100 відсотків. І це в той час, як по Україні сьогодні припадає по 1,3 комп’ютера на 100 учнів. В нашому ж районі на 100 учнів старшої школи припадає 5,3 комп’ютера. Це кращий показник, ніж в деяких країнах Європи.

Вже сьогодні ведеться робота і по підключенню всіх шкіл району до мережі Інтернет. На придбання сучасних комп’ютерів було витрачено всього — 541657 гривень, з них: Міністерством освіти — 83 тис. 356 грн.; Олександрійською райдержадміністрацією — 412 тис. 807 грн.; спонсорами — 45 тис. 494 грн.

Відповідно до районної Програми розвитку позашкільних навчальних закладів щороку передбачено виділення коштів в сумі 5,9 тис. грн. на розширення мережі гуртків. В 2005 році кількість гуртків збільшено і розширено напрямки діяльності гуртків.

Чи вплинуло підвищення заробітної плати освітян на зменшення плинності кадрів?

Поступове підвищення заробітної плати педагогічним працівникам, яке забезпечують виконавчі органи, сприяло суттєвому зменшенню кількості вакансій вчителів. Якщо торік станом на 10 серпня в Олександрійському районі налічувалося 20 вакансій, то у цьому році район повністю забезпечений вчителями української мови і літератури, зарубіжної літератури, початкових класів і т. д. Нині існує всього 8 вакансій вчителів.

Із введенням єдиної тарифної сітки вже на 1 вересня поточного року заробітна плата вчителя вищої категорії становитиме понад 750 грн., а молодшого спеціаліста — 550 грн.

Вперше за тривалий час буде переглянуто посадові оклади керівників дошкільних, загальноосвітніх, позашкільних навчальних закладів. Підвищенню престижу педагогічної праці буде сприяти проведення у 2007-2009 роках реформи оплати праці педпрацівників.

У продовження розмови…
Щоб наші читачі мали змогу порівняти як працюється освітянам міста та району, ми знайшли можливість зустрітися і поспілкуватися із директором Олександрійського колегіуму, депутатом міської ради С. Коваленком та головою профспілкового комітету цього закладу, вчителем історії, правознавства Є. Поповою. Як говорив один відомий кіногерой: інформація для роздумів. Читайте і порівнюйте, без особливих коментарів.

Сергію Петровичу, скажіть, будь-ласка, чи виділялись міською радою кошти на ремонти навчальних закладів?

Для ремонту шкіл напередодні навчального року, не було виділено жодної копійки на внутрішні ремонтні роботи. Була виділена певна сума коштів на аварійні роботи для того, щоб частково перекрити площі покрівель, які протікають. Але гарантії, що вони не будуть протікати немає.

А як з гарячим харчуванням учнів початкових класів?

Відносно гарячого харчування, на яке наполягала наша депутатська комісія і фракція «Наша Україна» і більшість депутатів у тому числі, щоб таке харчування було. Але, знову ж таки але… Державна норма на харчування одного школяра — 2 грн. 30 коп. — у нас не дотримується. У нас на харчування одного школяра виділяється аж 50 коп. Чому саме 50, а не 49 чи 51. Тому це питання досить таке серйозне.

Ще хочу додати, що у місті 96 дітей-сиріт, норма для їх харчування — 5 гривень. Якщо вже місто не в змозі прогодувати цих дітей, то у мене виникає запитання: навіщо ми взагалі живемо. Треба тільки побачити обличчя дітей із малозабезпечених сімей, як вони в перші навчальні дні, коли ще не було забезпечене гаряче харчування, запитували: а ми сьогодні будемо йти в їдальню. Адже більшість з них чекала 1 вересня, щоб піти не тільки навчатися, а й харчуватися.

На оздоровлення учнів виділялися кошти?

Було виділено кошти на оздоровлення (на 14 днів) для харчування дітей-сиріт, дітей з малозабезпечених сімей, частини обдарованих дітей. Але це мізерна кількість з числа тих, хто хотів би оздоровитися. В окремих закладах діяли оздоровчі табори, частину шкіл приєднували до інших і таким чином оздоровлювали дітей.

Що можете сказати стосовно комп’ютеризації шкіл?

У нас в цьому році не було закуплено жодного комп’ютера. Наші навчальні заклади фактично працюють на комп’ютерах, яким уже більше як по десять років. Хто знає, що таке комп’ютерна техніка, яка стрімко оновлюється з кожним роком, розуміє настільки слабка база у наших учнів. Тобто це вже не комп’ютери, а просто калькулятори.

А на розширення мережі гуртків виділяються кошти?

На останній квартал, а точніше на два останні місяці, не вистачає навіть на зарплату, тому вже не йде мова про розширення мережі гуртків.

Так невимушено ми дійшли з вами до болючого для педагогів міста питання — виплати заробітної плати. Яка нині ситуація?

Аналізуючи, як виплачується заробітна плата у районі і в місті, скажу, що це ніби два світи і два способи життя. Вже давно по всій Україні ситуація з виплатою зарплати освітянам стабілізувалася. А ось олександрійські освітяни так і залишились на рівні довготривалого очікування. І нормальним явищем стала затримка зарплати терміном до 30 днів. Не більше, зрозуміло, щоб не йшло потім нарахування пені. А чи задумувався хтось з наших керівників як прожити ці дні і тижні без грошей? Фактично люди з початку нового навчального року отримали лише аванс і 50 гривень преміальних до професійного свята. Тоді як в районі за сумлінну працю щорічна винагорода склала посадовий оклад. Уявіть, як жити технічним працівникам, які отримали тільки по 100 гривень і на ці кошти живуть цілий місяць. Це взагалі — жахливо!

А ще на завершення розмови хочу додати, що міські школи вимушені збирати кошти на придбання крейди (бо за державні кошти вона не купується), на вивезення сміття. За благодійні внески батьків уже стільки років купуються класні журнали, табелі, бланки особових справ, миючі та дезинфікуючі засоби, посуд. То куди ж ми йдемо?

Продовжує розмову Євгенія Попова:
Нас освітян дивує не тільки те, що виплата зарплати в нас зволікається, що як насмішку над вчителями дали нам премію в розмірі 50 гривень, а й те, що до цього часу нарахувань за новими надбавками нам не було. Кажуть, що бухгалтерія ще не отримала відповідних роз’яснень. А вже ж початок жовтня. І той же аванс ми отримали всі в однакових сумах, хоча б мали отримувати у якомусь співвідношенні до окладу. Та й термін його отримання мав би бути 20, а не 30 вересня.

У більшості вчителів викликала й обурення ця мізерна винагорода до професійного свята. Чим гірші олександрійські вчителі за освітян України, які повністю отримали премію, передбачену законодавством. У минулому році ми отримали таку ж суму преміальних, а ще… обіцянку, що вже у наступному, тобто у 2005 р., нам віднайдуть кошти для повної виплати премій та, як бачимо, обіцянки-цяцянки — характерна норма для керівництва нашого управління освіти…

Вчителі — це та категорія людей, яка залежить від влади, тому окремі школи намагаються активно відстоювати інтереси, а інші мовчки терплять. Але ж не слід забувати, що всі наші вчителі — це, в першу чергу, батьки, які мають забезпечувати своїх дітей необхідним, вони ж є і еталоном культури для дітей, яких виховують у школі. Серед них більшість — це жінки, які за різних обставин виховують дітей самі і заробітна плата — єдине джерело для існування. Але люди бояться втратити роботу, тому й бояться заявити про свої права. Ось чому і склалася така ситуація у місті. А ми ж живемо у ХХІ сторіччі!

Дякую Вам, шановні освітяни, за відверту розмову. А нашим читачам хочу додати: порівнюйте і робіть висновки самі, адже усе пізнається у порівнянні…

Розмову вела Олена Сторчова

Комментарии:

 1. Если бы кто знал, сколько СЦапюк нагнул матов директору колегиума за это интервью! Не нравится правда СЦапюку.

  Bigboss,
  fdd6e30
 2. Внимательно прочитал, много думал… Как то сильно все хорошо получается в районе и сильно все плохо в городе. Неправдоподобно большая разница. Неужели все действительно так?

  Питрович,
  1ac1872
 3. Слишком много директоров учебных заведений — депутаты горсовета. Тот же Коваленко, а они то ему (Цапюку) уже 7 годков ж*** лижут. Вот и дальше лижите.

  Хасан,
  5aa9f80
 4. Те, кто сомневается в том, что на отдельной территории возможно сделать очень много для людей, пусть прочитают статью «Aлександрийщина — это не только город Александрия».

  СШ№2,
  fdd6e30
 5. Да городская власть помоему вообще ничего не делает, посмотрите по экономичкеским показателям.
  «Aлександрийщина – это не только город Александрия” — вот это не простые голые слова, от которых все уже устали мы хотим видеть результаты, а район нам это реально показывает.
  Из всего вышесказаного напрашивается только один результат: «Долой Цапюка».
  Я за того мера как глава администрации, человека, который не бросат слов на ветер.

  Школьница,
  efdcad7
 6. Интересная получается ситуация: в районе все класно, а в городе, по словам Коваленко, так себе. Но все мы понимаем, какой уровень образования на селе и в городе, особенно у нас. Победы на всеукраинских олимпиадах за красивые глазки не дают.. Вот что хочется от Коваленка услышать: а он, часом, не в курсе, как с детей в его коллегиуме сдирают деньги «на школу», а он потом по заграницам ездит за наши кровно заработанные денежки…А какие взятки приходится давать учителям, которые насильно заставляют детей ходить на репетиторство. Не говоря уже за то, что на подарки учителя сами заказывают родителям золото, ковры, и, дожились, мебель. А Коваленко «ничего не знает». Вероятно, ему неплохо из этого перепадает!

  игорь,
  5aa9f80
 7. Если ты живёшь в селе, учишся в сельской школе — это не обозначает что ты тупее тех кто проживает в городе. И в сёлах есть довольно умные ребята, которые хотят получить знания у которых есть большие стремления, но уклад жизни другой. Кроме учёбы на них возложены и другие, хозяйственные обязаности…
  А ну, попробуй город выжить без села!

  Школьница,
  efdcad7
 8. В районе заканчивают строить новый современный стадион с искуственным покрытием.

  СШ№2,
  fdd6e30
 9. Ну и что? Зато в городе в этом месяце будет проданно комунального майна на 1.5 млн. грн.

  пофиг,
  fdd6e30
 10. По-моему, в городе уже продали всё что только можно и не можно, так что чем Мы гордимся???

  Школьница,
  efdcad7
 11. 2 пофиг
  2 Школьница

  к чему тут кто сколько продал? Если у развалин и безхозяйственных обьектов появился реальный (а не государство) хозяин это плохо?

  2 игорь
  Ненадо сравнивать возможности школьника городского и школьника сельской школы, тут и достижения на разного рода соревнованиях! а кто школьников из района туда возил??? Об этом и речь! Учитель и школьник в селе должен иметь равные условия для учебы и работы!
  Правильно вопрос поднят — корупция и взяточниство в сфере образования процветают — с этим надо бороться (а не взятки преподователям тыкать).

  kakhaber,
  5aa9f80
 12. В том-то и дело что политика у нас такая — «Доведём всё до разрухи, а потом продадим за копейки»,-лично я в этом не вижу ничего хорошего.
  kakhaber и это не школа, а жизнь она нам ставит оценки которые соизмеряются нашим соцальным статусом и положением.

  Школьница,
  efdcad7

Добавить комментарий: