Хроники Александрии

Олександрійщина — це не тільки місто Олександрія

, 10.10.2005

Олександрійщина — мальовнича та живописна перлина степового краю, яка знаходиться у східній частині Кіровоградської області. Історія нашого району сягає в історичну давнину. Його територія свого часу була повітом, округом, а після останнього адміністративно-територіального поділу (1959-1962 рр.), він за територією став найбільшим в області.

Район наш — сільськогосподарський, тут живуть і працюють талановиті люди, які розвивають не лише сільськогосподарське виробництво, а й культуру рідного краю.

«Воля, праця, добробут» — ці слова викарбувано на гербі Олександрійського району. Вони відображають суть соціально-економічної політики органів виконавчої влади нашого району, направленої на зміцнення матеріальної бази соціальної інфраструктури.

Площа району становить 1,9 тис.кв.км. Населення району на початок 2005 року становить 39,8 тис.чол. По адміністративному поділу район розділений на 24 сільські та 2 селищні ради, до складу яких входять 79 населених пункти.

По питомій вазі галузей народного господарства район відноситься до аграрно-промислового. Основний напрямок сільськогосподарського виробництва в рослинництві — зерново-технічне, в тваринництві — молочно-м’ясне скотарство.

Промисловість району спеціалізується на переробці сільськогосподарської сировини. Головною галуззю промисловості району є харчова.

Загальна земельна площа в районі становить 185,4 тис.га. із неї сільськогосподарські угіддя — 159,4 тис.га. у тому числі рілля — 133,9 тис.га. багаторічні насадження — 1,9 тис.га., сіножаті — 2,4 тис.га., пасовища — 21 тис.га.

Бюджет

За березень-серпень 2005 року до бюджетів району надійшло власних та закріплених доходів 3938,5 тис.грн., або 118,3% до уточненого плану на цей період. В порівнянні з відповідним періодом минулого року надходження збільшено на 865,8 тис.грн. в тому числі: надходження податку з доходів фізичних осіб на 465,3 тис.грн. за рахунок підвищення заробітної плати, орендної плати за землю на 361,8 тис.грн. внаслідок застосування збільшення розміру орендної плати на рівні 1,5-2% від грошової оцінки землі, погашення недоїмки минулих років, перезаключення договорів оренди на щомісячну проплату.

Працівникам бюджетних установ району заробітна плата виплачена своєчасно та в розмірах відповідно до чинного законодавства.

Проведено капітальні ремонти приміщень та опалювальних систем десяти загальноосвітніх шкіл більше ніж на 600,0 тис.грн., газифіковано Протопопівську школу та Червотокам’янську дільничу лікарню, придбано комп’ютерної техніки для шкіл району на суму 130,0 тис.грн., машина «швидкої допомоги» 130,0 тис.грн., виготовлено проектно-кошторисну документацію на будівництво газопроводу Мошорино — Нова Прага — Головківка. Газифікована територія сіл Попельнясте (70,0 тис.грн.), Червона Кам’янка (27,6 тис.грн.), Березівка (24,9 тис.грн.), Добра Надія (7,0 тис.грн.), селища Приютівка (10,0 тис.грн.).

Проведено видатки на благоустрій сіл, селищ району по освітленню вулиць на суму (43,4 тис.грн.), зроблено ямковий ремонт доріг в населених пунктах (120,0 тис.грн.).

Освіта

Сьогодні до одних з найбільш важливих пріоритетів у діяльності Президента України віднесена освіта. Освіта Олександрійського району — пріоритетна сфера діяльності місцевих органів державної виконавчої влади та самоврядування Олександрійщини.

Найбільш актуальною проблемою є проведення ремонтних робіт. Відділ освіти, районна державна адміністрація, сільські та селищні голови приділяли цій проблемі значну увагу. Проведено ремонт системи опалення в прибудованому приміщенні Протопопівського дошкільного навчального закладу, що дало змогу відкрити ще 1 різновікову групу. Зроблено капітальний ремонт в 6 ДНЗ (Цукрозаводський, Червонокам’янський, Войнівський, Ізмайлівський, Березівський, Протопопівський ДНЗ). В 6 ДНЗ зроблений поточний ремонт приміщень, придбано м’який та твердий інвентар, іграшки, забезпечено зразкове харчування дітей. В с. Головківка та смт Нова Прага організовано підвіз дітей до дошкільних закладів.

На належному рівні в ЗОШ району організовано гаряче харчування учнів 1 — 4 класів, придбано кухонне обладнання та устаткування для їдалень закладів освіти.

В 2005-2006 навчальному році гаряче харчування учнів 1-4 класів у загальноосвітніх навчальних закладах здійснюватися відповідно до норм харчування затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 22.11.2004 року № 1591 «Про затвердження норм харчування у навчальних та оздоровчих закладах». Введено додатково 12 ставок кухарів в загальноосвітні навчальні заклади.

На безоплатне гаряче харчування учнів 1-4 класів в загальноосвітніх навчальних закладах з 1 вересня 2005 року виділено 91 тис. грн. з районного бюджету. Забезпечено дітей раціональним та збалансованим харчуванням є необхідним для їх росту й розвитку.

Протягом червня — серпня 2005 року в районі оздоровлено 3900 учнів, що становить 80% учнів загальноосвітніх шкіл.

Витрачено коштів місцевого бюджету 43,778 (19,8 тис. грн. було передбачено) та позабюджетних 105,1 тис. грн., в минулому році: 13 тис. грн. (бюджетні кошти), 20,700 тис. грн. (позабюджетні кошти).

В загальноосвітніх школах працювали 19 таборів праці та відпочинку, 33 табори із денним перебуванням, при Головківській ЗОШ працював фізкультурно-спортивний табір »Фіналіст», організований спільно із відділом фізкультури і спорту РДА та ДЮСШ «Колос», в якому було оздоровлено 45 учнів протягом 14 днів.

Профільні табори працювали на базі Бандурівської ЗОШ: туристсько-краєзнавчий та пластовий ознайомчий на базі Попельнастівської ЗОШ та спільно із Кіровоградською округою «Пласту» у Холодному Яру на Чигиринщині.

Крім того, було організовано діяльність наметових таборів для учнів Користівського, Цукрозаводського НВК, в Криму (спільно із туристичним клубом «Пілігрім») та Куколівської ЗОШ (на березі Дніпра).

На території села Тарасово — Шеченкове спільно із відділом сім’ї та молоді працював археолого-краєзнавчий табір «Тарпан».

Оснащення ЗОШ І-ІІІ ступенів комп’ютерними класами становить 100 відсотків. По Україні сьогодні припадає 1,3 комп’ютера на 100 учнів. В нашому районі припадає 5,3 комп’ютера на 100 учнів старшої школи. Це краще ніж в деяких країнах Європи (п-д Латвія і Словенія 5 на 100 учнів). Вже сьогодні ведеться робота по підключенню всіх шкіл району до мережі Інтернет.

На придбання сучасних комп’ютерів було витрачено коштів:

 • Міністерством освіти — 83356 грн.;
 • Олександрійською райдержадміністрацією — 412807 грн.;
 • спонсорів — 45494 грн.;
 • всього — 541657 грн.

Відповідно до районної Програми розвитку позашкільних навчальних закладів на 2002-2005 роки щороку передбачено виділення коштів в сумі 5,9 тис. грн. на розширення мережі гуртків. В 2005 році кількість гуртків збільшено, розширено напрямки діяльності гуртків.

Складний процес виховання здійснюється за допомогою різноманітних форм роботи, зміст яких залежить від змісту та завдань виховної роботи, вікових особливостей вихованців з урахуванням основних напрямків діяльності школярів.

На належному рівні в загальноосвітніх школах проводяться урочистості, святкування героїчних дат, річниць, визначних подій в історії держави, населених пунктів.

Поступове підвищення заробітної плати педагогічним працівникам, яке забезпечують виконавчі органи сприяло суттєвому зменшенню кількості вакансій вчителів. Якщо торік станом на 10 серпня в Олександрійському районі налічувалося 20 вакансій, то у цьому році район повністю забезпечений вчителями української мови і літератури, зарубіжної літератури, початкових класів і т. д., всього 8 вакансій вчителів. Особлива увага спрямована на соціальний захист педагогічних працівників.

Із уведенням єдиної тарифної сітки вже на 1 вересня поточного року заробітна плата вчителя вищої категорії становитиме понад 750 грн., а молодою спеціаліста — 550 грн.

Вперше за тривалий час буде переглянуто посадові оклади керівників дошкільних, загальноосвітніх, позашкільних навчальних закладів. Підвищенню престижу педагогічної праці буде сприяти проведення у 2007-2009 роках реформи оплати праці педпрацівників.

Охорона здоров’я

Населення Олександрійського району становить 39759 осіб. Медична допомога надається 48 лікувально-профілактичними закладами, з них 4 лікарні (ЦРЛ, Новопразька РЛ № 1, Приютівська лікарня сімейної медицини та Червонокам’янська ДЛ), 9 лікарських амбулаторій, з них 7 сімейних, 35 фельдшерсько-акушерських пунктів.

На базі ОЦРЛ проведені у квітні — травні курси підвищення кваліфікації середніх працівників. Пройшли навчання 42 чол., з них атестовано — 27 чол.

Міжнародним благодійним фондом «Дар життя» з 13 по 25 червня 2005 року проведено комплексний медичний огляд 217 дітей району з багатодітних та малозабезпечених сімей.

У травні фахівцями обласної дитячої лікарні проведено комплексний медичний огляд дитячому населенню, села Бутівське. Оглянуто 102 дитини, постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС.

В порівнянні з 2004 роком, у 2005 році показники позастаціонарних форм лікування збільшилися на 57%

Бюджет на охорону здоров’я затверджений у сумі 5132,7 тис.грн., що на 22% більше від призначень минулого року. Рішеннями чергових сесій районної ради відбулося уточнення бюджету на суму 704,2 тис.грн., з них:

 • Заробітна плата та нарахування на неї збільшилися на 543,8 тис.грн. (у зв’язку з підвищенням посадових окладів з 1.04.2005 року на 10,7%, з 1.07.2005 року на 6,9%, з 1,09.2005 року — введення тарифної сітки);
 • Медикаменти та перев’язувальні матеріали — на 33,0 тис.грн. — на 66% від затвердженої суми.
 • Утримання транспортних засобів — 5,0 тис.грн.,
 • Оплата послуг — на 21,8 тис.грн.
 • Виплата пенсій і допомоги — 1,2 тис.грн.
 • Зубопротезування ветеранам війни — на 5,0 тис.грн.
 • Продукти харчування — 6,0 тис.грн.
 • Придбання обладнання — 38,4 тис.грн.
 • Оплата енергоносіїв — 30,0 тис.грн.
 • Поточний ремонт — 20,0 тис.грн.

Через покращення фінансування галузі, з 1 квітня 2005 року благодійні внески з населення району відмінені.

Проведений ремонт наркозного апарату РО — 6 на 20,5 тис.грн. за рахунок коштів місцевого бюджету, придбано медичного інструментарію на суму 3,1 тис. грн. за рахунок різних джерел фінансування.

Відновлене забезпечення спеціальним харчуванням працівників, які працюють у шкідливих умовах, на що виділяються кошти в сумі 700 грн. щомісячно.

Придбаний автомобіль підвищеної прохідності для Новопразької районної лікарні УАЗ 3962 вартістю 31,4 тис.грн. Відповідно з балансу ЦРЛ переданий безкоштовно автомобіль УАЗ 2002 року випуску на баланс Шарівської сільської ради для лікарської амбулаторії.

В Олександрійській центральній районній лікарні з червня поточного року розпочалися ремонтні роботи в приміщенні інформаційно-аналітичного центру та в кабінеті районного фтизіатра, на що виділені кошти із загального фонду бюджету по КЕКВ 1137 «Поточний ремонт» в сумі 20,0 тис. гри. Роботи проводяться силами власних робітників. В приміщенні поліклінічного відділення проведені ремонтні роботи в кабінеті сімейного лікаря на загальну суму 1,1 тис.грн., за рахунок коштів спонсорів. Завершується ремонт в приміщення жіночої консультації також за рахунок благодійних коштів на очікувану суму 5,0 тис.грн. Завершується обстеження інших об’єктів. Створена комісія по проведенню обстеження котелень, систем опалення, дахів. Відремонтовано 180 м водо- та теплових мереж також силами власних робітників. В жовтні планується провести ремонт даху хірургічного відділення на суму близько 20,0 тис.грн.

В Приютівській селищній лікарні проведений ремонт харчоблоку за рахунок селищного бюджету в сумі 24,6 тис. грн. та ремонтні роботи в фізіотерапевтичному кабінеті за рахунок благодійної допомоги від цукрового заводу. В Червонокам’янській дільничній лікарні проводяться підготовчі роботи до газифікації приміщення. Відремонтовано 6 фельдшерсько-акушерських пунктів.

Андрій Коломійцев

Комментарии:

 1. Я вірю в наш район!
  У людей, які дбають про добробут його жителів і всіма зусиллями підіймають економіку рідного Олександрійського краю.

  Патріот,
  efdcad7

Добавить комментарий: