Хроники Александрии

З 20 жовтня ліки в Україні продаватимуться за рецептом

, 1.10.2005

З 20 жовтня ліки в Україні продаватимуться за рецептом

Реалізація тридцяти дев’яти відсотків медпрепаратів без рецептів, як на фахівців, створює реальну небезпеку життю українців. З-поміж щонайменше чотирнадцяти тисяч зареєстрованих медикаментів, за рецептом продають лише близько дев’яти тисяч. Уже від двадцятого жовтня звичні правила купівлі ліків у аптеці стануть значно жорсткішими.

Продавати рецептурні препарати без рецептів відтепер буде неможливо. Якщо раніше у аптекарів лише перевіряли ліцензію, то тепер їхню діяльність пильнуватимуть одразу два органи. Рецептурних бланків теж буде два: однаковий для всіх ліків, і окремий для наркотичних та психотропних. Використати його можна буде лише один раз. Термін чинності рецептів зменшиться від безкінечності до десяти днів.

Міністр охорони здоров’я України зауважив, що на рецептурному бланку буде установа, звідки виписаний, і не тільки підпис, а й печатка лікаря. І лікар буде нести відповідальність за те, що він виписав. Наказ, згідно якого 60% ліків в Україні продаватимуться за рецептом, набере чинності 20 жовтня.

Анальгін, аспірин, корвалол, цитрамон, валідол та інші найпопулярніші ліки продаватимуть без рецепта і придбати їх можна буде без дозволу лікаря — запевнив Микола Поліщук, виконувач обов’язків міністра охорони здоров’я України. Скуповувати препарати не потрібно — 39 %, а це 6 тис. 442 препарати, будуть продаватися без рецептів, тобто ті, які будуть люди купувати при невідкладних станах. Перелік безрецептних препаратів мають вивісити у кожній аптеці.

В Міністерстві вважають: відпускати ліки за рецептами — необхідність, оскільки вільний продаж препаратів, який упродовж 10 років устиг укоренитися в Україні, — спричинив безліч випадків невдалого самолікування, після чого хворі все одно звертаються до відповідних установ уже після появи ускладнень. А введення в дію наказу спрямує їх одразу до лікаря.

Проте у медичних і фармацевтичних колах наказ 360 вже охрестили «великою жовтневою аптечною революцією» і прогнозують зниження рівня продажу усіх ліків. Експерти також пророкують можливість появи корупції, або здирництва серед медичних працівників при оформленні потрібного рецепта. А пересічні українці у нововведенні вбачають додаткові складнощі. Часу стояти у чергах до лікаря не у всіх вистачає.

Деякий час навіть в Олександрії спостерігалося зростання загального попиту на медичну продукцію. За словами аптечних працівників, скуповують здебільшого те, на що доведеться потім виписувати рецепт. Бо до жовтня їх поки що можна придбати вільно.

Олександрійці:
- Ну, простите, если у меня что-то болит, идти выписывать аналгин у врача…? Я понимаю, что да, если я выпью много анальгина, я испорчу свою печень, но опять-таки, я испорчу свою личную печень.
- Не каждое начальство может отпустить сотрудника в любое время пойти к врачу.
- Мені довго стояти не має часу, мені стало погано, то я пішла.
- Проблематично, якщо потрібно буде ходити раз на тиждень до лікаря.

У пересічних українців зайвий візит до поліклініки не викликає радості. Часу стояти у чергах вони не мають. Крім того найближчим часом українські фармацевти підвищать ціни. Це пов’язано зі змінами, які нещодавно внесли, до держбюджету. Подорожчають насамперед ліки, які містять спирт. Ціну мають підвищити наполовину, в іншому разі фармацевтичні компанії зазнають збитків.

Проте громадяни упевнені — ліки і зараз коштують не дешево. І навіть незначна застуда відчутно спустошує гаманці. Аптекарі запевняють: відвідувачів через подорожчання менше не стане. Але купуватимуть вони більш дешеві препарати.

До речі в нашому місті, (як і в більшості міст України) аптеки і тютюново-горілчані магазини розташовані поруч — «щоб далеко не бігати». І правильно, адже «губить людей не пиво». Я ж сподіваюсь, дорогі олександрійці, що ви не будете постійними клієнтами вищезгаданих «інстанцій» і бажаю вам бути здоровими.

Дмитро Васильчук

Комментарии:

Добавить комментарий: